Gemici ailesi 1924 yılında, Selanik’ten gelerek Alaçatı’ya yerleşti ve üç kuşaktır Alaçatı da yaşıyor .

Biz de eşimle Gıda mühendisliğinde okurken tanıştık. Farklı sektörlerde İzmir’de çalıştıktan sonra   Alaçatı ‘ya yerleşmeye karar verdik.


Gemici Dükkan’ın kuruluşu da bu zamana 15 yıl önceye dayanıyor. Burada ilk olarak kendi  şaraplarımızı üretmeye başladık . Daha sonraları ürün yelpazemiz genişledi. Her biri özenle toplanan meyveler ile yapılan ev reçelleri hazırladık. Kendi  zeytin tarlamızdan, Alaçatı’nın kendine has aromasıyla, salatalara çok yakışan eşine az rastlanır kalitedeki zeytinyağı ve o yağ kullanılarak yapılan cilt dostu sabunlar, göçmenlere has türlü türlü soslar hazırladık . Hazırladığımız ürünleri sunmak için seramik atölyemizde ; seramik kaplar, kadehler, kaseler tasarlıyoruz ve üretiyoruz.

Gemici Dükkan yaşadığımız toprakların ürünlerine saygı duruşu niteliği taşıyor.


Gemici Dükkan da gördüğünüz her şey, doğaya ve diğer canlılara saygı duyularak, onların yaşam hakkı gözetilerek hazırlanıyor. Burada tüm ürünler, yerli çiftçiler tarafından geleneksel yöntemler ile yetiştirilen eşsiz ürünler ile hazırlanıyor. Üretim aşamaları boyunca hiçbir ürün israf edilmiyor. Sürdürülebilir bir tarım ve doğanın korunması felsefesiyle ürünlerimizi üretiyoruz. Ürünlerimizi Kaikias markası altında topladık. Gemici dükkan olarak ürünlerimizi, Alaçatı da en çok esen Kaikias rüzgarı ile sizlere sunuyoruz.

 

KAİKİAS Nedir?

Alaçatı Arnavut kaldırımlı dar sokakları,  begonvillerle süslü taş evleri, yasemin kokan bahçeleriyle ünlü, cennet gibi bir tatil beldesidir. Alaçatı’yı bugün bulunduğu şöhrete taşıyan ise kuşkusuz havası.

Hiç dinmeyen, insanı yormayan ve ona uzun ömür katan ince rüzgar Alaçatı’nın en önemli kozu. Kuzey doğudan esen Poyraz, Alaçatı’yı serinletir. Aynı zamanda zeytinine, bağına bostanına müthiş bir lezzet ve değer katar.

Poyraz esti mi deniz de bir başka güzelleşir. Sörf meraklılarını neşe alır. Çünkü en güzel en süratli en neşeli sörf bu rüzgarla yapılır. Alaçatı’da herkes poyrazı sever. Antik çağlarda bir yere yerleşmek isteyen gruplar önce o yerin suyu var mı diye bakarmış. Ardından ilk bakılan ise Poyraza ne kadar açık olduğuymuş. Çünkü Poyraz insanı hasta etmez, modunu düşürmez, yiyecekleri ise uzun süre korumalarına yardımcı olurmuş.

Bu nedenle poyraz esintisi su kadar önemliymiş. Ve o tarihlerde kuzeydoğudan esen bu rüzgara KAİKİAS denirmiş.

Biz de Gemici ailesi olarak Alaçatı’yı Alaçatı yapan onu besleyen bu rüzgara saygı olarak markamız olarak seçtik.

Rüzgarınız hiç bitmesin.